Oksfordski pisac Robin Gardiner (65) objavio je novu knjigu u kojoj tvrdi kako na dnu Atlantika ne leži Titanik, već njegov sestrinski brod Olimpik!
Najveći brod na svetu pre 100 godina je bio Titanik, a mnogi su govorili kako je „nepotopiv". Ipak, 15. aprila iste godine dokazalo se suprotno - Titanik je udario u santu leda i potonuo, a život je izgubilo 1517 ljudi.
Gardiner je objasnio kako njegova knjiga govori o teoriji zavere te da je prikupio dokumente i fotografije koje dokazuju zamenu Titanika i Olimpika. Ističe kako se sve poklapa i prema izjavama preživelih putnika s Titanika.
– Preživeli su opisali kuda su šetali palubom, ali na tom je mestu prema nacrtu broda trebalo da budu kabine. To je zato što se radnja nije dešavala na Titaniku, već na Olimpiku – rekao je Gardiner.
Dodao je kako su upravo detalji broda otkrili kako su putnici plovili na drugom brodu!

Olimpik
Pisac ističe kako misterija zamene brodova leži zapravo u ekonomskim problemima.
Priča je započela s investitorom J. P. Morganom, čelnikom kompanije „White Star Line”. Morgan je navodno bio „do grla" u problemima zbog novca, a kasnije je na njemu bio i pritisak da kompanija finansira popravku Olimpika, koji je bio oštećen u sudaru sa drugim brodom.
Osiguravajuće kompanije nisu htele da pokriju troškove obnove Olimpika. Osim toga, Morgan je hteo prevesti u SAD i poluge vredne oko osam miliona funti kako bi se spasio od krize i onde započeo novi život.
Prema planu, brod Olimpik je trebalo da isplovi umesto Titanika te je u jednom trenutku trebalo da ima nesreću i potone, kako bi firma „White Star” dobila novac od osiguranja.
Brodova za spašavanje je trebalo biti dovoljno da se spasu svi putnici i članovi posade. Osim toga, isplanirano je i da u blizini budu drugi brodovi, koji bi im priskočili u pomoć.
Ipak, plan je pošao po zlu...
– Mnogi putnici Titanika su opisali i kako su u trenutku dok je brod udario u ledenjak osetili podrhtavanje. Da je brod te veličine udario brzinom od 22 čvora u ledenjak, sve bi se treslo i svi koji su bili na brodu bi sigurno pali, jer je silina udarca trebalo da bude puno jača – kaže oksfordski pisac.
On dodaje kako smatra da je kompanija koja je vlasnik broda planirala manji sudar i evakuaciju putnika pomoću čamaca za spašavanje i brodova koji su bili u blizini. Ipak, plan nisu uspeli da ostvare.
